Ndjekje si në filma, policia kap 1 kuintal marijuanë në kufirin shqiptaro-grek

14:35 | 24/01/202014:350

Policia e Kaakavijës ka sekuestruar 108 kg lëndë narkotike, e llojit marijuanë.

Mësohet se një mjet në zonën e Kallpaqit në Kakavijë ka shtuar shpejtësinë pasi ka parë prezencën e forcave të policisë, të cilët po e ndiqnin pasi kishin marrë informata në rrugë operative.

Pas disa minutash ndjekjeje, drejtuesi i mjetit braktisi makinën dhe u largua me vrap në këmbë drejt kufirit.

Gjatë kontrollit të mjetit, policia gjeti dhe sekuestroi 70 kg marijuanë të ndarë në 66 pako, ndërsa u shpall në kërkim drejtuesi i mjetit, një 20-vjeçar shqiptar.

Policia zbuloi edhe vendin ku ishte nisur droga, që ishte një shtëpi në Konicë, në kufi me Shqipërinë.

Policia arrestoi pronarin e shtëpisë, një 52-vjeçar grek, pasi iu gjetën 23 pako me rreth 37.5 kg marijuanë, si dhe 740 gram marijuanë të fshehu8ra në një vend tjetër në banesë.

Nga hetimet rezultoi se shtetasi grek i arrestuar e kishte marrë drogën më 20 janar në kufirin greko shqiptar, nga pjesëtarë të tjerë të grupit kriminal që operonte në Shqipëri dhe Greqi.

Policia ka nisur hetimet për zbulimin e bandës shqiptaro-greke që trafikon lëndë narkotike.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono