Ndihma ekonomike në Lezhë/Banorët e larguar nga skema mësyjnë në zyra

12:42 | 16/02/201812:420

Në Lezhë banorët që janë hequr nga skema e ndihmës ekonomike janë të irrituar. Ata thonë se kjo është padrejtësi, dhe në mbështetje të tyre ka dalë nënkryetarja e bashkisë së Lezhës.

Kur mësuan se u larguan nga skema e ndihmës ekonomike zaptuan dyert e shërbimit.

 

Janë të varfërit në Lezhë që s’po kuptojnë çfarë u ka ndodhur.

 

Pikëzimi sipas sistemit ka larguar rreth 60% të familjeve në Qarkun e Lezhës që trajtoheshin me ndihmë ekonomike. Drejtori rajonal Keler Sufja thotë se nga skema u hoqën abuzuesit e sistemit. Por shton se ka edhe familje të ndëshkuara nga papërgjegjshmëri e administratorit social.

 

Në mbështetje të banorëve doli nënkryetarja e Bashkisë së Lezhës Alfrida Marku. Ajo thotë se skema me pikëzim nuk është transparente duke kërkuar që shërbimi social shtetëror të sqarojë qyetarët.

 

Numrin më të lartë të familjeve të larguara nga skema e ndihmës ekonomike e ka bashkia Kurbin që përbën rreth 45% të totalit prej 3041 familjeve që janë lënë jashtë skemës. Sipas shërbimit social shtetëror në Lezhë, pritet që të ketë të tjera kontrolle, pasi ende besohet se ka probleme me listat e përfituesve të ndihmës ekonomike. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono