Ndëshkohen 9 biznese të tjera në jug

14:35 | 05/08/201814:350

Edhe pse janë paralajmëruar, subjektet në jug të vendit kanë vazhduar të operojnë të parregjistruara dhe nuk kanë lëshuar kupon tatimor. Kjo ka bërë që drejtoria e tatim taksave të vendosë bllokimin e tyre për 30 ditët në vijim.

9 subjekte të tjera në jug të vendit janë bllokuar nga Drejtoria e Hetimit Tatimor.
Shkaku sipas inpektorëvë është mos rregjistrimi në organet tatimore dhe moslëshimi i kuponit tatimor.
Dy prej këtyre subjekteve të ndëshkuar janë paralajmëruar edhe më parë nga tatimorët që të pajisin klientët me kuponin gjë që nuk e kanë bërë.

Janë kryesisht dyqane, hotele bare e restorante e pika tregëtimi me shumicë e pakicë në rrugën Sarandë-Bistricë, Sarandë Gjirokastër, Livadh, borsh e Himarë.
Shumicës prej tyre nuk i lejohet vazhdimi i aktivitetit për 30 ditët në vijim, duke bërë që të mos përfitojnë asgjë nga sezoni turistik i shumpritur.

Mentaliteti për të nxjerrë të ardhura sa më shumë të munden gjatë verës ka nisur të goditet nga inspektorët e tatim-taksave të cilët kërkojnë që të gjitha bizneset në jug të vendit të funksionojnë sipas ligjit duke mos toleruar asnjë që pretendon se aktiviteti që kryejnë është sezonal.
Prandaj Drejtoria e Hetimit Tatimor tërheq vëmendjen e tatimpaguesve që operojnë në zonat turistike të respektojnë detyrimet ligjore, për të siguruar një ecuri pozitive të sezonit veror./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono