Ndërtuesit përjashtohen nga tatimi i kalimit të pronësisë së pasurisë së paluajtshme

18:14 | 01/09/2018

Ndërtuesit përjashtohen nga detyrimi për të paguar tatimin mbi fitimin, kur kryejnë një transaksion për pasuritë e paluajtshme.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar se udhëzimi i ministrit të Financave dhe të Drejtësisë është botuar në fletoren zyrtare.

Kjo bën të mundur hyrjen në fuqi të ndryshimeve në paketën fiskale, e cila përjashton ndërtuesit nga tatimi që paguanin për llogari të pronarit të truallit në momentin që blinin tokën ku do të ndërtonin.

Udhëzimi qartëson se “investitorët në biznesin e ndërtimit nuk janë subjekt i tatimit mbi të ardhurat personale nga kalimi i së drejtës së pronësisë mbi pasuritë e paluajtshme. Ata janë subjekt pagues vetëm i taksës vendore”

Ky udhëzim qartëson gjithshtu edhe procedurën e mbajtjes së tatim- fitimit në rastin e kalimit të pronësisë në trashëgimi apo transaksioneve të ndërtesave që nuk kanë vlerë të përcaktuar në kontratën e blerjes. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono