Ndërron jetë gruaja e Sllobodan Millosheviç

20:10 | 14/04/2019

Ndërron jetë Mirjana Markoviç e veja e Sllobodan Millosheviç. Bashkëshortja e ish-kasapit të Ballkanit vdiq në 76 vjeçare në Rusi, atje ku ajo jetonte prej vitesh. Markoviç, ishte dënuar me një vit burg në vitin 2017, e akuzuar për shpërdorim detyre.

Dënimi erdhi 15 vjet pas nisjes së procesit gjyqësor. E veja e Millosheviçit ishte dënuar në mungesë, meqë ajo jetonte në Moskë. Me emrin e Mirjana Markoviçit ka qenë prej 30 vitesh i lidhur dhe dyshimi se ajo ka patur gisht në një prej mistereve më të mëdha politike në Serbi-zhdukjen dhe vrasjen e presidentit të Serbisë në vitet 1986-1987, Ivan Stamboliç.

Markoviç iku nga Serbia pak para vrasjes së kryeministrit Zoran Xhinxhiç, për tu vendosur më Moskë, ku gëzonte statusin e azilantes politike. Marko, djali i çiftit Millosheviç sipas mediave serbe, punon në shtetet e ish-Bashkimit Sovjetik, ndërsa vajza Maria jeton në Mal të Zi dhe drejtësia e atjeshme e mbron nga ekstradimi në Serbi, ku ndaj saj janë ngritur akuza se ka shtënë me armë gjatë arrestimit të të atit, Sllovodan Millosheviç./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono