Ndërron jetë diktatori i Tunizisë

21:39 | 19/09/201921:390

Ka ndërruar jetë ish-presidenti i Tunizisë, Ben Ali. Diktatori 83-vjeçar jetonte në Arabinë Saudite, ku ishte strehuar pas kryengritjeve të vitit 2011 që çuan në rrëzimin e tij dhe që i dhanë jetë asaj që u njoh si “Pranvera Arabe”.

Ish-presidenti i Tunizisë Ben Ali, i cili u rrëzua nga pushteti në vitin 2011 nga protestat që i dhanë jetë të ashtuquajturës “Pranvera Arabe”, ka ndërruar jetë të enjten në Arabinë Saudite, ku jetonte në mërgim.

Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, që citon avokatin personal të Ali, ish-kreu i shtetit do të varroset ditën e premte. Ben Ali u largua nga Tunizia në Janar të vitit 2011, kur qytetarët u ngritën kundër regjimit të tij shtypës, që frymëzoi kryengritje edhe në shtete të tjera në Lindjen e Mesme dhe që çoi në një tranzicion demokratik në vend.

Dhe në fakt, të dielën e kaluar tunizianët votuan në zgjedhjet e përgjithshme ku morën pjesë kandidatë nga i gjithë spektri politik, dy prej të cilëve kaluan në një raund të dytë balotazhi, gjë që ishte e paimagjinueshme gjatë qeverisjes 20-vjeçare të Ben Ali.

Megjithatë, edhe pse qytetarët tunizianë kaluan një tranzicion demokratik më të lehtë krahasuar me vendet e tjera arabe, shumë prej tyre sot ndodhen në një gjendje ekonomike më të rëndë se gjatë epokës së diktatorit.

Dikur një ish-oficer i lartë sigurie, Ben Ali qeverisi Tunizinë për 23 vjet, duke marrë fillimisht pushtetin si kryeministër në vitin 1987, kur shpalli presidentin e përjetshëm Habib Burguiba të paaftë për të drejtuar vendin.

Në detyrë ai u përpoq të asgjësonte çdo zë politik ndryshe, por hapi ekonominë, një lëvizje që i dha jetë një rritjeje të shpejtë por që dhe ushqeu një pabarazi të thellë dhe një nivel të lartë korrupsioni./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono