Ndërprerja e vetingut për Llallën/KPK publikoi vendimin

13:50 | 08/03/201813:500

Komisioni i pavarur i kualifikimit publikoi sot vendimin e datës 16 shkurt për ndërprerjen e procesit të vetingut për prokurorin e përgjithshem Adriatik Lalla. Sipas vendimit të marrë nga treshja e kryesuar nga Roland Ilia, me relator Olsi Komicin dhe anëtare Pamela Qirkon, ky proces është ndërprerë, pasi zoti Llalla është tërhequr nga sistemi i drejtësisë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit është njohur në datën 12 shkurt me kërkesën drejtuar Presidentit të Republikës nga zoti Llalla në 10 shkurt për të hequr dorë nga e drejta që i njeh ligji, për të emëruar në një pozicion apeli pas mbarimit të mandatit si prokuror i përgjithshëm. Pas ndërprerjes së vetingut, subjekti humb të drejtën e emërimit për 15 vjet si gjyqtar, apo prokuror në çdo nivel, anëtar i KLG, KLP apo prokuror i përgjithshëm./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono