Ndërprerja e punimeve në urë bllokon kalimin në kishën e Shën Mërisë

15:28 | 24/03/201815:280

Para disa muajsh u pezulluan punimet në urën e Manastirit të Zvërnecit. Kjo e bën më të vështirë aksesin e turistëve drejt kishës së Shën Mërisë. Në urë nuk janë vendosur barrierat mbrojtëse dhe në disa pjesë të saj, ajo ka pësuar dëmtime.

Edhe ky sezon nuk do ta gjejë gati urën e Zvërnecit. Manastiri do të jetë i aksesueshëm me vështirësi. Në urë nuk janë vënë barrierat mbrojtëse. Një pjesë e saj ka nisur të shfaqë problemet e para, ende pa mbaruar.

Punimet nisen rreth një vit më parë. Investimi nuk dihet se kur do të përfundojë.

Fondi i akorduar për ndërtimin e urës, që lidh fshatin me kishën e Shën Mërisë është 36 milionë lekë nga një financim i Bashkisë së Vlorës.

Mësohet se shkak mbetet mos likujdimi i firmës zbatuese të këtij projekti.

Ndaj kjo e fundit është larguar me të gjitha mjetet e punës. Manastiri i Zvërnecit është ndër vendet më të vizituara në Vlorë. Mos pëfundimi i urës duket se do ndikojë ndjeshëm edhe në uljen e numrit të turisëve./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono