NATO tërheq personelin nga Iraku për shkak të rrezikut pas vrasjes së gjeneralit iranian

18:01 | 07/01/202018:010

NATO  tha të martën se do të tërheqë personelin nga Iraku për shkak të rrezikut të shtuar për sigurinë e tyre pas vrasjes së gjeneralit Soleimani nga SHBA.

Tërheqja është e përkohshme, por ‘siguria e personelit tonë është thelbësore’, tha një zyrtar i NATO-s.

Aleanca ushtarake njoftoi të Shtunën se kishte pezulluar misionin e saj të trajnimit në Irak.

Aleanca e Atlantikut Verior ka qenë në vend për të këshilluar forcat e Irakut të mbrojtjes se si të parandalojnë rimëkëmbjen e ISIS pasi u mposhtën në muajt e parë të vitit 2019.

Zëdhënësi i NATO-s Dylan White tha në një deklaratë të shtunën: ‘Siguria e personelit tonë në Irak është parësore. Ne vazhdojmë të marrim të gjitha masat e nevojshme. ‘

Deklarata nuk thoshte në mënyrë të qartë pse trajnimi kishte ndaluar.

Më herët sot, Ministri Francez i Mbrojtjes Florence Parly tha se Franca nuk ka “qëllim” të tërheqjes së trupave nga Iraku.

Franca ka kontribuar rreth 200 ushtarë në koalicionin e udhëhequr nga SHBA që luftojnë ISIS-in, prej të cilëve 160 kanë për detyrë të trajnojnë personelin ushtarak në Irak.

“Që nga e Premtja ne kemi forcuar sigurinë për ushtarët tanë francezë të vendosur në Irak,” tha ministria e Mbrojtjes franceze.

Revuzimi i Francës për tu shpërngulir nga Iraku vjen në një kohë kur Gjermania ka deklaruar se  30 ushtarët e vendosur në Bagdad dhe Taji do të transferohen në Jordani dhe Kuvajt./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono