NATO: Plan për mbrojtjen e legjtimimin e sulmeve kibernetike

15:02 | 30/11/201715:020

Disa zyrtarë të NATO-s, po konsiderojnë rregullime ligjore për mbrojtjen ofensive duke legjitimuar sulmet kibernetike nga ana e tyre. Këto rregullime do të jenë një përgjigje më e fortë kundër shteteve që sponsorizojnë hakerat kompjuterik.

Në përgjigje të luftës kibernetike nga hakera të sponsorizuar nga vende të ndryshme të botës. Nato, do të kryejë rregullime ligjore për të forcuar përgjigjen ndaj hakerave me sulme kibernetike për të shkatërruar rrjetet armike.

Amerika, Britania, Gjermania, Norvegjia, Spanja, Danimarka dhe Hollanda janë duke hartuar doktrinën me principet bazë të luftës kibernetike, që do ti justifikojë ushtarakët e tyre gjatë zhvillimit të sulmeve kibernetike. 29 anëtarët e Aleancës Atlantike e kanë njohur luftën kibernetike si element të luftës tokësore, ajrore dhe detare por pa specifikuar detajet.

Doktrina do të ndryshojë qasjen e Nato-s nga mbrojte pasive në mbrojte aktive, kundër hakerave të sponsorizuar nga Rusia, Kina dhe Korea e Veriut. Sipas zyrtarëve, qëllimi i këtyre shteteve ka qënë minimi i rrjetit tekonologjik të Qeverive Perëndimore dhe vjedhja e teknologjisë. Marrëveshja pritet të arrihet në 2019.

Ndërkohë, Rusia vazhdon të mohojë cdo sulm kibernetik ndaj perëndimit./abcnews.al

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono