NATO-ja arabe, projekti kundër Iranit

10:24 | 29/07/2018

Në një kohë kur tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë rritur që kur Donald Trump mori detyrën, administrata amerikane po punon për një projekt për të frenuar ambicjet e Republikës Islamike duke bashkuar vendet arabe në një aleancë të quajtur paraprakisht NATO-ja Arabe.

Administrata amerikane po çon përpara një projekt për krijimin e një aleance politiko-ushtarake mes 6 shteteve të Gjirit Arab, Egjiptit dhe Jordanisë për t’i bërë ballë ekspansionit të Iranit në Lindjen e Mesme. Shtëpia e Bardhë dëshiron të shohë një bashkëpunim më të thellë mes vendeve në fjalë në aspektin e përgatitjes ushtarake, armatimit, në luftën kundër terrorizmit, por edhe në përforcimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomisë rajonale.

Burime zyrtare të cituara nga agjencia e lajmeve “Reuters” kanë deklaruar se Uashingtoni dhe Lindja e Mesme e kanë quajtur projektin “NATO-ja Arabe”, e përbërë nga aleatë të myslimanëve sunitë. Por krijimi i saj ka gjasa që të thellojë tensionet ekzistuese mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit shiit.

Shpresa e administratës amerikane është që përpjekjet për atë që njihet si Aleanca Strategjike e Lindjes së Mesme mund të diskutohet në një samit të parashikuar të mbahet më 12 tetor në Uashington. Zyrtarët sauditë e ngritën idenë për një traktat sigurie pak përpara se Trump të vizitonte Arabinë Saudite vitin e kaluar, por ideja nuk gjeti mirëkuptimin e pritur.

Megjithatë, burime nga Shtëpia e Bardhë kanë deklaruar se stafi i presidentit vijon punën mbi këtë projekt prej disa muajsh; ndërsa zyrtarë të vendeve arabe kanë zgjedhur të mos bëjnë komente./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono