Myslym Murrizi, nënkryetar i Kuvendit

16:25 | 08/05/201916:250

Myslym Murrizi do të jetë nënkryetari i ri i Kuvendit, i cili do të zëvendësojë në këtë detyrë ish-deputetin demokrat Edi Paloka. Në votim, në fund të seancës së sotme, për emërimin e Murrizit në detyrën e lartë votuan pro 93 deputetë, ndërsa vetë Myslym Murrizi ngriti kartonin e abstenimit për emrin e tij në detyrën e nënkryetarit të Kuvendit. Pikërisht për këtë votë, kryeparlamentari Gramoz Ruçi, i tërhoqi vëmendjen Murrizit pasi vota e tij ishte në konflikt interesi.

Deputetja Rudina Hajdari ka marrë drejtimin e Komisionit të Intregrimit Europian, ndërsa kryetare e Komisionit të Medias është emëruar Fatjona Dhimitri, deputetja e Gjirokastrës nga lista e Partisë Demokratike. Komisionin e Shëndetësisë do e drejtojë Enver Rroshi dhe Komisioni i Sigurisë i është besuar deputetit Alban Zeneli. Halil Jakini do të mbajë postin e zëvendëskryetarit të Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese. Korab Lita u votua si zëvendëskryetar i Komisionit të Ligjeve, ndërsa zëvendëskryetar i Komisionit të Jashtëm u emërua Ralf Gjoni./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono