Muzikë dhe spektakël dritash për 130-vjetorin e Kullës Eiffel

15:10 | 16/05/2019

Muzikë dhe spektakël dritash për 130-vjetorin e Kullës Eiffel në Paris. Ajo u ndërtua për dy vjet, dy muaj dhe pesë ditë me më shumë se 18 mijë pjesë hekuri dhe u prezantua për publikun në maj të 1889-ës.

Kulla Eiffel feston 130 vjetorin e hapjes së saj për publikun. “Dama e hekurt” u hap për publikun në 15 maj të 1889-ës si ekspozim universal që festonte 100 vjetorin e revolucionit francez. Fillimisht e lyer me të kuqe të fortë, u bë okër në vitin 1892, dhe më pas e verdhë në 1899. E lodhur për shkak të numrit të madh të vizitorëve, rreth 7 milion çdo vit ajo pritet të kryhet sërish, orë të 18-ën herë që nga ndërtimi i saj.

E gjatë 324 metra, 7.300 ton peshë, kulla nuk u pranua menjëherë nga francezët. Madje ndërtimi i saj u shoqërua nga një polemikë shumë e madhe, denoncime dhe peticione nga ata që e kundërshtonin. Për ekspozimin universal në vitin 1889 u hap një konkurs shumë i madh, që u fitua nga industriali Gustav Eifel, me keqardhjen e madhe të shumë artistëve të epokës, mes të cilëve dhe shkrimtari Guy de Maupassant. E ndërtuar për dy vjet, dy muaj dhe pesë ditë, kulla është ndërtuar me më shumë se 18 mijë pjesë hekuri.

Në shekullin XIX ishte simbol i një France që arrin fuqinë e saj industrial. Një shekull më pas përvjetori i saj u festua me disa organizime: një koncert falas i Zhan Ade, falas, nën kullë dhe një spektakël dritash. Gjatë viteve Dama e Hekurt ka gjetur hapësirë në skenën ndërkombëtare duke përcjellë mesazhe politike dhe njerëzore si e dëshmojnë shumë herët që është shuar në homazh të viktimave të aksidenteve apo sulmeve terroriste./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono