Muzikantët koreanë argëtojnë banorët e Shkodrës

15:20 | 24/07/201915:200

Një grup muzikantesh koreanë u kanë ofruar një mëngjes ndryshe qytetarëve shkodranë. Ata përforcuan muzikë tradicionale koreane që në thelb flet për një zgjim të bukur dhe të gëzuar.

Pamje të koreaneve nëpër Shkodër.

Kulturat e ndryshme, koloriti që sjellin, bëjnë popujt te afrohen me njëri tjetrin. Një grup muzikantësh nga Korea e Jugut për disa orë  përformuan nëpër rrugët e qytetit të Shkodrës.

Muzika e tyre është argëtuese dhe ne thelb i këndohet zgjimit, një jete më të mirë. Pongmul është një nga këngët me te njohura koreane. Tregon per gëzimin e fermerit gjatë mbjelljeve dhe në pritje të të korrave.

“Është muzikë tradicionale koreane, jemi të fokusuar në veglat e perkusionit, si Janggo, Sogo, Xing. Ne me këtë muzikë bekojmë Shqipërinë dhe shqiptarët. Ky është misioni që ne kemi. Duam të shpërndajmë kulturën tonë tradicionale në vende të ndryshme në botë. Kemi disa vite që e bëjmë këtë, dhe këtë vit vendosem të jemi në Shqipëri”.

Tong tregon për domethënien e ngjyrave të veshjes tradicionale në ketë performancë.

 “Kjo është një lloj muzike korale por vetëm me vegla. Siç e shihni përveç veglave muzikore kemi edhe veshjet tradicionale. Ku janë ngjyrat blu që është qielli, e verdha është toka, dhe e kuqja është njeriu”.

Qytetarët e Shkodrës dhe turistët e shumtë patën mundësi që përgjatë rrugëve të qytetit të shijojnë muzikën e veçantë nga lindja e largët./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono