Mustafa: Me VV duam marrëveshje të balancuar për formimin e qeverisë

18:34 | 21/01/202018:340

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur menjëherë pas mbylljes së mbledhjes me Kryesinë e partisë së tij ku ka deklaruar se ata janë të përkushtuar të punojnë për t’u arritur marrëveshja me Lëvizjen Vetëvendosje.

Mustafa në deklaratën e tij për mediat është shprehur se mendon se marrëveshja do të bëjë të mundur krijimin e një qeverie me përgjegjësi të balancuara për qytetarët e Kosovës.

“Mendojmë se marrëveshja do të nxjerrin në pah një qeveri të balancuar dhe përgjegjësi të balancuara ndërmjet dy palëve në harmoni me atë që qytetarët e Kosovës na kanë dhënë besimin me votën e tyre ne si LDK me 28 deputetë dhe LVV-së me 29 deputetë. Ne kemi dhënë një propozim që është shumë i balancuar që LVV duhet ta trajtojë me vëmendje të veçantë dhe mbetemi që të bisedojmë, por që ajo të ketë një përfundim sa më shpejt mundësisht deri në fund të kësaj jave, që të bëjmë marrëveshje ose të konstatojmë se nuk ka kushte që marrëveshja të bëhet”, tha Mustafa.

Gjithashtu lideri i LDK-së shprehet se gjatë kësaj kohe ka qenë në komunikim të vazhdueshëm me Kurtin, por nuk ka dashur të komentojë nëse janë pranë arritjes së koalicionit qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono