Mustafa: Do të bisedojmë me Vetëvendosjen pas përfundimit të numërimit të votave

14:51 | 08/10/201914:510

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, e cila u rendit e dyta në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit ka deklaruar në një intervistë për për gazetën Expres, se kjo forcë është në pritje të përfundimit të numërimit të votave për t’u ulur në tryezën e bisedimive me Albin Kurtin për një koalicion të mundshëm qeveritar. Bashkëpunimi mes dy partive deri tani në opozitë, LDK dhe VV, ka nisur para dy vitesh kur koalicioni PANA krijoi qeverinë.

Para zgjedhjeve të tetorit, dy partitë u përpoqën për të formuar një koalicion parazgjedhor, por këmbëngulja e të dyja partive për të pasur kandidatin përkatës për kryeministër çoi në dështimin e një marrëveshjeje parazgjedhore.

Janë rreth 35 mijë votat e Diasporës dhe më shumë se 24 mijë votat me kusht që ende duhet të numërohen për të pasur një rezultat përfundimtar. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono