Mungesa e mbikalimeve në Rrugën e Kombit, Banorët: Nuk përmbushin nevojat tona

14:46 | 08/11/2018

Prej disa vitesh në aksin rrugor Kukës – Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit, mungojnë mbikalimet. Së fundmi kanë nisur të ndërtohen tre të tilla, por banorët e fshatrave në këtë zonë thonë për ABC News se i kanë shumë larg dhe nuk përmbushin nevojat e tyre të përditshme.

Kalimi i trafikndarësve në Rrugën e Kombit nga Kukësi deri në Morinë për banorët e fshatrave është një rutinë e përditshme, por mjaft e rrezikshme. Prej 9 vitesh situata është e tillë.

Banori 1: “Ja makina. Nënat tona e motrat tona, mund ti shtypi makina, ose s’mund të kalojnë e thyejnë këmbët.”

Këto ditë, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka nisur punimet për ndërtimin e dy mbikalimeve, njëri në fushoren e Uzinës e tjetri në Terthore. Një i tretë po ndërtohet nga koncesionari. Asnjëri prej tyre nuk përmbush kërkesat e banorëve. Jetesa e tyre është cënuar pikërisht nga ndarja e pronave dhe shtëpive.

Banori 2: “Uji vaditës merret përmbi autostradë. Nëse i vendos dhe gardhin, s’kanë ku kalojnë njerëzit për të marrë ujin.”

Banori 3: “Kemi pasur gjithë këto raste, kemi pasur gjithë këto aksidente këtu. Janë 3 katunde që duhet të lidhen. Nuk është zgjidhur ky problem deri sot.”

Banori 4: “Kemi nënën dhe babain, për ti nxjerrë nga ana tjetër e autostradës, nuk mund ti nxjerrim.”

Mbikalimet e planifikuara janë me konstrukt metalik dhe shkallë, duke e bërë të pamundur lëvizjen e bagëtive nga njëra anë në tjetrën.

Banori 5: “Janë duke e bërë atë mbikalimin me shkallë atje. Jopët nuk ngjiten në shkallë, ato ecin në tokë. Ata atje janë bërë pa na pyetur ndokush.”

Banori 3: “Nuk do të gjejë qetësi kjo rrugë, deri sa të bëhet mbikalimi, nënkalimi dhe rrethrrotullimi i madh.”

Punimet për dublimin e urave dhe nënkalimin në Breglume, thuajse janë drejt përfundimit. Në fund të procesit, e gjithë autostrada është parashikuar të rrethohet në dy anët e saj me mbrojtëse metalike e rrjetë. Këtu përjashtohen vetëm mbikalimet./abcnews.al

Përgatiti: Bujar Muçmata, gazetar i ABC News


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono