Moti i keq, probleme me energjinë elektrike në disa zona të vendit

22:26 | 25/12/2018

Moti i keq me reshje debore dhe stuhi ere ka shkaktuar problematika me furnizimin me energji elektrike në disa zona të vendit si në Korçë, Burrel, Kukës, Lezhë dhe Shkodër. OSHEE njofton se ka angazhuar në terren rreth 1500 punonjës për të shmangur avaritë dhe për të garantuar furnizimin me energji gjatë festave.

Moti i keq gjatë 24 orëve të fundit me reshje bore dhe stuhi ere në zonat verilindore ka shkaktuar problematika në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike në disa zona të vendit. Sipas OSHEE gjatë orëve të fundit nënstacioni i Korçës pësoi avari duke sjellë mungesë të energjisë për disa zona të qytetit si dhe në zonat e Dardhës e Voskopojës, por pas ndërhyrjeve të brigadës së OSHEE situata u normalizua brenda 2 orësh.

Brigada e Tensionit të Lartë të OSHEE-së ka nisur drejt Korçës një transformator të ri, për ta vënë në punë dhe stabilizuar situatën brenda paradites së ditës së mërkurë. Po sipas OSHEE mësohet se moti i keq ka shkaktuar defekte edhe në zonat e Burrelit, Kukësit, Lezhës dhe Shkodrës. Defektet më të shumta janë shkaktuar në zonat rurale, ku nga raportimet e punonjësve në terren, mësohet se janë këputur përcjellësa, janë dëmtuar kabllo e shkarkuesa për shkak të motit të keq./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono