Moti i keq përfshin Italinë, gjendje alarmi në jug të vendit dhe në veri

11:32 | 12/11/201911:320

Pjesa më e madhe e Italisë është përfshirë nga moti i keq me reshje të dendura dhe erëra të forta. Në disa zona janë mbyllur kopshtet dhe shkollat fillore, ndërsa në kryeqytet situata është kaotike si pasojë e bllokimit të trafikut rrugor.

Moti i keq ka përfshirë Italinë; janë disa rajonet ku është shpallur gjendja e alarmit: Kalabri, Bazilikatë, Sicili, Pulia, Emilia Romania, Lacio, Umbria etj. Në këto zona reshjet e shiut janë shumë të dendura dhe erërat e forta kanë vështirësuar qarkullimin e trenave.

Duke filluar që nga dita e hënë reshjet dhe erërat e forta përfshinë perëndimin e vendit duke regjistruar dhe dëme material të konsiderueshme sidomos tek të mbjellat. Mbrojtja civile ka vënë alarmin për përmbytje në Sicili, Kalabri dhe Bazilikatë.

Por situatë e vështirë është dhe në Romë ku përmbytjet, mbylljet e rrugëve, dhe incidentet kanë shkaktuar kaos në kryeqytetin Italian.

Bashkia në Venecia vendosi që të mbyllë kopshtet dhe shkollat fillore si masë paraprake për rrezikun e përmbytjeve.

Në Napoli për shkak të motit të keq janë mbyllur parqe, varreza dhe shkolla sidomos për shkak të erërave të forta. Autoritetet paralajmërojnë banorët të kenë kujdes nga pemët dhe tabelat e ndryshme në rrugë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono