Moti i keq në Britaninë e Madhe shkakton viktima

11:37 | 09/11/201911:370

Britania e Madhe është përfshirë nga reshjet dhe përmbytjet të cilat kanë shkaktuar nëj viktimë dhe evakuimin e dhjetëra banorëve. Siruata më kritike është në veri të vendit ku transporti është në gjendje kaotike.

Të paktën një viktimë dhe qindra persona të evakuuar nga shtëpitë e tyre, është bilanci i motit të keq që ka përfshirë Britaninë e Madhe, me përmbytje dhe ndërprerje të trafikut hekurudhor dhe rrugor. Situata më kritike është në veri të vendit.

Viktima është një grua, banore në kontenë e Derbshajër, e cila u mor para nga vërshimet e ujit të lumit Deruent, sipas asaj që raportojnë mediat britanike

Situatë alarmante është sinjalizuar dhe në zonën e Donkaster, ku lumi Don doli nga shtrati dhe disa banorë pranë zonës janë evakuuar. Transporti në veri të vendit është në kaos si në rrugë, hekurudhë ku shumë udhëtime janë anuluar.

Në total zyra e metereologjisë shpalli rreth qindra alarme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga të cilat gjashtë konsiderohen të rënda./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono