Moti i keq merr jetë njerëzish në Europë

12:00 | 09/01/201912:000

Moti i keq ka mbërthyer Europën, ku qindra persona si pasojë e reshjeve të dendura të borës kanë mbetur të bllokuar në rajonin e alpeve. Ndërsa si pasojë kushteve të pafavorshme atmosferike një sërë fluturimesh janë pezuluar.

Të paktën 13 persona kanë gjetur vdekjen, një pjesë nga aksidente të lidhura me motin e keq. Por, shumica e presonave kanë ndërrua jetë edhe prej orteqeve.

Në Norvegji 4 skiatorë, një 29-vjeçare suedeze dhe tre finlandezë të moshave 29, 32 dhe 36 vjeç dyshohet të kenë vdekur nga orteku i borës.

Në Rumani, policia ka gjetur trupin e ngrirë të një 67-vjeçari në një parking të qytetit jugor të Slatinës. Ndërsa bashkëshortja e tij kishte njoftuar autoritetet se ai nuk ishte kthyer në shtëpi.

Ndërsa disa persona kanë gjetur vdekjen prej orteqeve në Austri, Zvicër dhe Gjermani, ndërkohë në Holandë, aeroporti i Schipholit u detyrua të anulonte të martën gati 25% të fluturimeve.

Anulime raportohen dhe në Sllovaki. Me dhjetëra refugjatë në veri të Greqisë ndërkohë kanë protestuar ndaj kushteve të vështira të jetesës në kampin e tyre, ndërkohë që vendi është përfshirë nga ngricat./abcnews.al/

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono