Mospërputhja me shifrat, Biba: Do ketë sa kohë votimi nuk bëhet elektronik

20:30 | 05/07/201920:300

Nënkryetari i KQZ-së Denar Biba ka deklaruar në studion e Provokacijas të Mustafa Nanos në ABC News se mospërputhja me shifrat e pjesëmarrjes në votime ka qenë gjithmonë dhe do të vazhdojë të jetë për aq kohë sa votimi nuk bëhet plotësisht elektronik.

“Kanë qenë gjithmonë dhe do të jenë gjithmonë, nëse nuk bëhen plotësisht elektronike. Aty ku votuesi në momentin që shtyp touch të shkojë menjëherë në një server dhe bashkë me të përllogaritet edhe pjesëmarrja

Përsa kohë kjo nuk ndodh, por komunikimi është me telefon, detyrë e ka sekretari, sekretari nuk e ka listën, listën e ka kryetari i komisionit të zgjedhësve. Rezultatet janë në faqen e KQZ dhe bashkitë që u kontestuan të gjitha kanë deklarime të rrumbullakosura, kjo tipiksht është rrumbullakim nga sekretari ia jep KAZAZ dhe ne pasqyrojmë atë që na kanë dhënë.

KQZ ka Web siten e vet që ka programe për veshin e qytetarëve që kanë transmetuar në 2017 nga KAZAZ në KQZ transmetimin elektronik”. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono