Monument për Titon në Mal të Zi

08:35 | 21/12/201808:350

Në një homazh nostalgjik për një komb që tashmë nuk ekziston, Mali i Zi ka vendosur një monument të ish-udhëheqësit jugosllav, Josip Broz Tito në kryeqytetin e tij Podgoricë.

Statuja prej bronzi, që tregon ish-liderin komunist të veshur me uniformë ushtarake, u vendos në një park me iniciativë të bashkisë dhe një grup veteranësh komunistë të Luftës së Dytë Botërore. Gjatë ceremonisë, dhjetëra admirues dhe veteranë të Titos tundnin flamurin e ish-Jugosllavisë, si dhe këndonin këngë revolucionare.

Tito gjatë udhëheqjes së tij u kritikua si një diktator totalitar, por shumë e shikonin edhe si një sundimtar dashamirës, i cili arriti të ruante një bashkëjetesë paqësore të etnive të ndryshme. Një sondazh i Gallup në 2016 tregoi se 65% e malazezëve besonin se shpërbërja e Jugosllavisë në vitet 1990 ishte e gabuar.

Tv Klan

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono