“Monedhë e përbashkët me Argjentinën”, propozimi i Presidentit brazilian

13:47 | 08/06/201913:470

Presidenti brazilian Bolsonaro propozoi krijimin e një monedhe të përbashkët me Argjentinën si një hap të parë drejt unionit monetar amerikano-jugor. Banka Qendrore e Brazilit përgënjeshtroi faktin se ekziston një plan i gatshëm për këtë nismë.

Brazili do të donte një monedhë të përbashkët me Argjentinën, duke shënuar hapin e parë drejt unionit monetar amerikano jugor. Propozimi u bë nga presidenti Brazilian Jair Bolsonaro, pas takimit në Buenos Aires me presidentin argjentinas Maurisio Makri.

Bolsonaro u shpreh se një familje nis me dy persona, ndërsa lajmi është konfirmuar nga agjencia shtetërore e lajmeve në Brazil. Për Bolsonaron Brazili do të fitonte më shumë se sa do të humbte në këtë rast, me një monedhë të përbashkët e cila dhe do të frenonte aventurat socialiste në Amerikën e Jugut.

Banka Qendrore e Brazili përgënjeshtroi faktin se ekziston një plan i gatshëm për bashkimin monetar me Argjentinën./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono