Mogherini: Vendimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, shumë i rëndësishëm
Federica Mogherini, European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, gives a statement as she arrives for an informal meeting of EU-Defence Ministers in Vienna, Austria, on August 30, 2018. (Photo by ALEX HALADA / AFP) (Photo credit should read ALEX HALADA/AFP/Getty Images)

15:58 | 24/09/201915:580

Gjatë darkës së punës të së hënës me liderët e Ballkanit Perëndimor, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federika Mogherini deklaroi se hapja e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është shumë e rëndësishme si për rajonin ashtu dhe për vetë BE-në.

Vendimi për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut është shumë i rëndësishëm jo vetëm për të dy vendet por dhe për të gjithë rajonin dhe vetë Bashkimin Europian.

Është kjo deklarata e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, në largim, Federica Mogherini, gjatë darkës tradicionale të punës me liderët e ballkanit perëndimor. Darka u zhvillua në kuadër të asamblesë së 74 të përgjithshme të kombeve të bashkuara në Nju Jork.

Deklarata u konfirmua dhe nga shërbimi europian për veprimet e jashtme. Mogherini dhe krerët e shteteve dhe të qeverive të Ballkanit shprehën mbështetje dhe për rifillimin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, duke shtuar se mund të arrihet shumë shpejt një marrëveshje juridikisht e vlefshme për sa i përket normalizimit të plotë të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Gjatë mbledhjes, të gjithë liderët ballkanikë rikonfirmuan mbështetjen e tyre të fortë ndaj perspektivës europiane duke garantuar se puna për reformat dhe bashkëpunimit rajonal do të vazhdojë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono