Mogherini: Gabim i madh nëse nuk hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë

11:04 | 06/07/201911:040

Federica Mogherini e quan gabim të madh nëse BE nuk merr vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit  me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shefja e diplomacisë europiane i bëri komentet nga Polonia ku u mbajt një samit për Ballkanin Perëndimor.

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini thotë se e ardhmja e vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Europian. Në një intervistë për radion Europa e Lirë, nga Samiti i Poznanit në Poloni, Mogherini këmbëngul në hapjen sa më parë të negociatave të anëtarësimit me Tiranën dhe Shkupin.

“Nëse vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk marrin vendim, sidomos për hapjen e negociatave (të anëtarësimit) me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në tetor, mendoj se do të ishte gabim i madh”.

E pyetur në lidhje me avancimin e dialogut Kosovë-Serbi, për të cilin zonja Mogherini ka qenë ndërmjetësuese gjatë mandatit të saj, shefja aktuale e politikës së jashtme së BE-së u shpreh se mbetet skeptike për sa kohë nuk ka asnjë tërheqje nga taksa e lartë ndaj mallrave serbe.

“Derisa tarifa që u ka vënë Prishtina mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, mbetet në fuqi, nuk shoh kushte për thirrjen e dialogut në nivel të lartë. Unë besoj se kjo është për keqardhje, sepse unë vërtet kam parë se elementet për marrëveshje për normalizim, ligjërisht të obligueshme, ekzistojnë”.

Federica Mogherini tha në intervistë se ka besim që edhe pasardhësi  i saj, spanjolli Jozep Borrell, do të jetë në gjendje ta menaxhojë këtë proces dialogu, me zgjuarsi, vendosmëri dhe ne respekt të pozicioneve të BE-së./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono