Mocioni me debat për ndihmën ekonomike e ndryshimet kushtetuese

14:34 | 14/03/2018

E paracaktuar për datën 15 mars prej dy javësh për shkak të axhendës së kryeministrit, mocioni me debat i kërkuar nga demokratët me kryeministrin Edi Rama, zë vendin e parë në rendin e ditës për seancën plenare të së enjtes. Objekt i kërkesës së përpiluar nga kreu i grupit parlamentar demokrat Edmond Spaho, është heqja nga skema e ndihmës ekonomike të mbi 20 mijë familjeve në nevojë. Bazuar në nenin 98 të rregullores së Kuvendit, kërkesa për mocion me debat mund të shoqërohet edhe me një project-rezolutë e cila në fund të debatit hidhet në votim. Por duket se demokratët nuk kanë zgjedhur të paraqesin një propozim të tillë, i cili do të kërkonte votën e shumicës së deputetëve të pranishëm në sallë.

Zhvillimi i mocionit në seancë plenare përfshin debatin e përgjithshëm i cili, i paracaktuar në Konferencën e Kryetarëve sipas rregullores ndahet në mënyrë përpjestimore mes grupeve të përfaqësimit politik në Kuvend. Kështu 5 orë në debat janë parashikuar për folësit e partisë socialsite, 3 orë për demokratët dhe 1 orë për Lëvizjen Socialsite për Integrim.

Si u bë e dukshme pas mbledhjes së grupeve parlamentare respektive ditën e hënë, demokratët do sjellin në Kuvend historitë e më të pamundurve.

Në anën tjetër selia rozë e shpalli hapur lejtmotivin e së enjtes, i cili shtyn edhe më tej historinë e financimit rus të Partisë Demokratike.  Edhe pas nisjes së hetimit për kontratat e lobimit të demokratëve, socialistët nuk i rralluan thirrjet ndaj organit të prokurorisë.

Ndryshimet kushtetuese sa i përket Prokurorit të Përgjithshëm janë një tjetër çështje që do të sjellë debat në foltoren e parlamentit. Projektligji, i propozuar nga demokratët, kërkon 2/3 e votave për miratim. Ne mbledhjen e këshillit të legjislacionit dhe komisionit të ligjeve, mazhoranca e rrëzoi me 8 vota propozimin, i cili si rregull i kalon seancës plenare për votim. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono