Mjekët e Traumës japin alarmin, mungojnë specialistët

15:35 | 08/11/201915:350

Pas disa vitesh nuk do të kemi ku të kryejmë një vizitë mjeksore. Këtë herë alarmi ngrihet nga mjekët e spitalit të Traumës. Qendra e vetme kombëtare për traumat në vend po ndjenë pasojat e largimit të mjekeve jashtë kufijve.

Presidenti i Shoqatës Shqiptare të Traumës dhe Urgjencës Kirurgjikale Agron Dogjani tregon se vetëm në një shërbim mungojnë pesë specialistë dhe i kërkon qeverisë të gjejë mënyra për të ndalur hemoragjinë e mjekëve.

Mjekët tregojnë se përballen me mbi 40 mijë trauma në vit. Ndërkohe që numri i pacientëve është rritur kapacitetet e Spitali të Traumës kanë mbetur në vend.

Shkaku kryesor për rritjen e numrit të traumave dhe vdekjeve prej tyre në vendin tonë janë aksidentet rrugore. Për të disktuar për Traumat dhe Urgjencën Kirugjikale mjekë nga vendi dhe Europa u mblodhën në një konferencë dy ditore në Tiranë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono