Mirëmbajtja e gazsjellësit TAP, Gjiknuri: Përzgjodhëm sipas meritës

11:33 | 12/06/2018

Kompania shtetërore shqiptare e gazit “Albgaz” dhe ajo italiane “SNAM” firmosën në Tiranë marrëveshjen e krijimit të një shoqërie të përbashkët, e cila do të ketë si qëllim mirëmbajtjen e tubacionit të gazsjellësit TAP për pjesën që kalon në territorin e Shqipërisë.

Kjo marrëveshje erdhi pas një negociate të hapur dhe intensive, por sipas ministrit Damian Gjiknuri, përzgjedhja e kompanisë italiane është e merituar. “SNAM” është një nga operatorët shumë të rëndësishëm evropiane të gazit natyror. Brenda vitit 2019 pritet të përmbyllen edhe rekrutimet e punonjësve dhe trajnimet e tyre në Itali e në Shqipëri./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono