Miratohet paketa fiskale për vitin 2019 nga Këshilli Bashkiak i Korçës

15:16 | 17/11/2018

Në këshillin bashkiak të Korçës është miratuar paketa fiskale për vitin 2019. Para se të votohej ka patur debate mes këshilltarëve të djathte dhe kryebashkiakut të Korçës Sotiraq Filo në lidhje me rritjen e taksave gjatë tre viteve të fundit.

Mes debatesh dhe akuzash të ndërsjellta Këshilli Bashkiak i Korçës miratoi paketën fiskale për vitin 2019, e cila do të jetë e pandryshuar, krahasuar me 2018-n. Por këshilltarët e djathtë fajësojnë bashkinë për rritje taksash në tre vitet e fundit.

Dyfishimi i taksës së pastrimit, pa u vënë ende në funksion landfilli i Maliqit, nga e cila bashkia ju mblodhi qytetarëve 56 milionë lek të reja, përfshiu në debat kreun e grupit te këshilltarëve të djathte me kryebashkiakun Sotiraq Filo.

Të ardhurat e siguruara nga turizmi ishin një tjetër argument, për të cilin opozita akuzoi bashkinë se përtej propagandës, ekzekutivi është treguar i paaftë për të formalizuar këtë industri në të cilën, sipas këshilltarëve të djathtë janë investuar edhe para të paligjshme.

Akuzat e opozitës janë kundërshtuar nga kreu i bashkisë, për të cilin, Korça mbetet atraktive si nga vizitorët ashtu edhe nga investitorët. Me shumicë votash, të majtet votuan paketën fiskale, ndërsa të djathtët u shprehën kundër. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono