Miratohet në Novi Sad deklarata bazë për krijimin e Unionit Ballkanik

16:13 | 10/10/201916:130

Është miratuar në Novi Sad deklarata bazë për krijimin e unionit Ballkanik mes Serbisë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Kryeministri i Shqipërisë Rama, ai i Maqedonisë së Veriut Zaev dhe presidenti serb Vuçiç ranë dakord se rajoni ka nevojë urgjente për bashkëpunim.

Trilateralja e Novi Sadit miratoi deklaraten në bazë të së cilës konfirmohet vullneti për të formuar një union ballkanik. Presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, kryeministri Edi Rama dhe kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, u shfaqen energjik. Ajo në të cilën u pajtuan ishte se rajoni ka nevojë urgjente për fokus në bashkëpunim. Qytetarët kërkojnë përgjigje për një jetë më të mirë.

Kryeministri, Edi Rama, tha se vendet e rajonit duhet të bëjnë diçka vet.

Nikoqiri, Alleksandar Vuçiç, tha se ky takim nënkupton që rajoni do të jetë më tërheqës për investitorët.

Aleksander Vuçiç, President i Serbisë: “Shumë njerëz, takimin tonë në Novi Sad të njohur për shpirtin e tolerancës, do ta quajnë revulucionar, por unë nuk jam i gatshëm të përdorë fjalë të tilla, por mendoj se është takim me rëndësi të veçantë, sigurisht për Serbinë padyshim. Një funksionim i tillë mundëson jetën më të mirë për qytetarët dhe mund të sjellë edhe investitorë të huaj”.

Kryeministri Zaev, u pajtua me këto qëndrime, duke thënë se Ballkani më nuk është fuqi baruti.

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë së Veriut: Kjo është një nismë që do të na bëj një rajon më konkurrent në rajon dhe do të na ndihmojë më shumë edhe tek BE-ja. I ftoj të gjithë Ballkanin që të përfshihen dhe të jemi gjashtë vendet.

Ky takim do të vazhdojë në qytetin e Ohrit më 10 nëntor kur edhe pritet të konkretizohet me firmat e liderëve kjo nismë. /ABC News Albania 24/7

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono