“Minjtë” e hapësirës…

12:13 | 17/06/201912:130

NASA ka bërë publike një foto në të cilën shfaqen dy galaksi, të cilat shtyjnë njëra-tjetrën. Dy galaksitë spirale janë pagëzuar nga shkencëtarët me emrin “Minjtë”, për shkak të gjatësisë së bishtave me yje dhe gaz, që emetohet prej të dyjave.

Ndryshe ky fenomen njihet me emrin NGC 4776 dhe ndodhet 300 milionë vite dritë larg. Bishtat e gjatë të dy galaksive shkaktohen prej valëve gravitacionale kur dy galaksitë kalojnë përmes njëra-tjetrës sipas NASA-s.

Distancat mes tyre janë aq të mëdha saqë bashkëveprimi kozmik ndodh me lëvizje të ngadalta për qindra milionë vite. Imazhi i publikuar nga NASA u kap nga fotografi hapësirës, Bruce Waddington, për gjashtë netë me radhë në Maj të këtij viti./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono