Ministrja Xhaçka në SHBA, takime në Senat dhe Kongres

15:06 | 17/04/2018

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, po zhvillon një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis. Ajo u prit në takime të veçanta nga senatori Tom Cotton dhe kongresmenët Matt Gaetz dhe Jim McGovern në Capitol Hill.
Ministrja vlerësoi mbështetjen e SHBA-ve për reformën në drejtësi. Ndërkohë me senatorin Tom Cotton dhe kongresmenët Matt Gaetz e Jim McGovern Xhaçka diskutoi mbi partneritetin strategjik mes SHBA dhe Shqipërisë, si dhe mbështetjen e qeverisë amerikane për Forcat tona të Armatosura.
Gjatë qëndrimit të saj në Washington, ministrja u takua edhe me përfaqësues të kompanisë amerikane, elitë në industrinë ushtarake në botë, Lockheed Martin. Me këtë kompani, qeveria shqiptare ka lidhur kontratë për blerjen e sistemit të integruar të vëzhgimit të hapësirës ajrore shqiptare./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono