Ministrja kineze e drejtësisë rrëzohet nga protestuesit, Kina kërkon hetim

14:24 | 15/11/201914:240

Gjatë vizitës zyrtare në Londër, ministrja kineze e drejtësisë e ka parë veten të rrëzuar në tokë pas përballjes me manifestues në mbështetje të Hong Kong-ut. Kina ka kërkuar arrestimin e menjëhershëm të autorëve si dhe paralajmëroi Londrën të mos ndërhyjë në çështje të brendshme të Pekinit.

Ministrja kineze ndodhej në Londër ku dhe u përball me një grup manifestuesish pro demokracisë në mbështetje të Hong Kong-ut. Nga kjo përballje rrëzohet në tokë nga protestuesit. Incidenti u konfirmua nga zëdhënësi ministrisë së jashtme kineze, i cili kërkoi që të arrestohen dhe të vihen para drejtësisë autorët si dhe të mbrohet personeli kinez në Britaninë e Madhe. Në deklaratën për shtyp ai theksoi se Mbretëria e Bashkuar duhet të jetë e kujdesshme për sa i përket Hong Kong-ut, dhe të mos dërgojë sinjale të gabuara duke ndërhyrë në çështje të brendshme të Kinës./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono