Ministrja Gjonaj, inspekton punimet në Spitalin e Burgjeve

14:24 | 22/03/201914:240

Në keto mjedise nuk ishte ndërhyrë që në vitin 1998.  Tashmë spitali i burgut në Tiranë do të ofrojë kushte bashkëkohore për trajtimin shëndetësor të personave të bugosur dhe të paraburgosur.

Qeveria ka investuar rreth 29 milion lekë dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj inspektoi punimet e kryera. Këtu mund të marrin shërbim shëndetësor rreth 100 pacientë, ndërkohë që një problematikë e kahershme merr zgjidhje.

Ministrja e Drejtësisë ka treguar se njëkohësisht po punohet për të vënë në zbatim rekomandimet e institucioneve ndërkombëtare, sa i përket trajtimit të personave me mjekim të detyruar.

Një tjetër problem për këto instucione ka qenë tërheqja e stafit të kualifikuar. Ministrja është shprehur edhe masat që do të ndërmerren në këtë aspekt.

Respektimi i të drejtave të njeriut dhe ulja e popullimit në burgje sipas ministres Gjonaj është fokusi i reformave të ndërmara nga Ministria e Drejtësisë. Në këtë pikë, ndërhyrje janë kryer dhe në burgun e Peqinit dhe të Burrelit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono