Ministrja e Mbrojtjes Xhaçka në SHBA takon shefin e Pentagonit

10:10 | 19/04/2019

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë zyrtare në Pentagon, e dyta brenda një viti, ku u prit nga sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Patrick Shanahan.

Ajo  i cilësoi SHBA një mik të madh dhe aleat të popullit shqiptar. Sipas saj, fati i rajonit të Ballkanit do të kishte qenë ndryshe pa mbështetjen e aleatit strategjik.

Gjatë bisedës me shefin e Pentagonit, ministrja Xhaçka foli për reformat kryesore për të ndërtuar institucione më të forta demokratike dhe për të forcuar sundimin e ligjit.

Ajo permendi edhe ngritjen e bazës ushtarake në Kuçovë, që do të jetë e para bazë ajrore e NATO-s në rajonin tonë.

Ky zhvillim e njeh rolin e Shqipërisë si një spirancë e stabilitetit në rajon dhe rrit rëndësinë tonë strategjike për Aleancën në tërësi”, tha ministrja Xhaçka.

Për sekretarin amerikan të Mbrojtjes Shanahan, Shqipëria është një partner i fortë, ndërsa nënvizoi ndër të tjera angazhimin e vendit tonë në misionet paqeruajtëse si dhe objektivin e qeverisë shqiptare për t’i dedikuar mbrojtjes, 2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes do të ndihmojë modernizimin e Forcave të Armatosura shqiptare, veçanërisht të Forcës Ajrore, edhe përmes disa helikopterëve “Black Haëk”.
Marrëveshja e arritur, gjithashtu parashikon edhe mirëmbajtjen e këtyre mjeteve si dhe trajnim të vazhdueshëm të pilotëve dhe teknikëve shqiptarë.

Sa i takon rrezikut rus në rajon, dy zyrtarët e lartë të mbrojtjes të Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës deklaruan se dy vendet janë partnerë të fortë edhe përballë këtij rreziku.
/abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono