Ministria e Infrastrukturës ndërpret kontratat me 17 subjekte për HEC-et

12:46 | 15/04/2019

Mosrespektimi i afateve procedurale, mosrespektimi i kushteve ligjore dhe kritereve në kontratat dhe lejet e lëshuara.

Janë këto problemet që ka ndeshur më shpesh Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë në kontratat për ndërtimin e Hidrocentraleve. Për këtë qëllim, ministria shton edhe 9 HEC-e të tjerë në listën e ndërprerjes së kontratës nga ana e tyre.

“Nga vijimi i procesit të skanimit, kanë rezultuar dhe 9 raste të tjera të shkeljeve të kushteve kontraktuale nga ana e subjekteve, për të cilat do të fillohet procedura për ndërprerjen në mënyrë të njëanshme të kontratës. Pra, deri më sot, numri total i praktikave për të cilat ka filluar procesi i ndërprerjes në mënyrë të njëanshme të kontratave koncensionare shkon në 17 raste”.

Sipas Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë këto veprime janë ndërmarrë për të minimizuar risqet e mundshme dhe implikimet financiare për buxhetin e shtetit./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono