Ministri koreano-verior në Suedi, përgatitje për takimin Trump-Kim

10:29 | 17/03/201810:290

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut po zhvillon një vizitë pune në Stokholm, që shihet si hapi i parë drejt realizimit të takimit mes presidentit Trump dhe Kim Jong un. Kjo, nisur nga fakti se Suedia ka shërbyer si ndërmjetëse mes dy vendeve.

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut po zhvillon një vizitë në Stokholm, ku është takuar me kryeministrin suedez Stefan Lofven, përpara një takimi të mundshëm mes presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un. Sidoqoftë, Peniani zyrtar ka deklaruar se vizita e Ri Yong-ho ishte për marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet me interes të përbashkët.

Suedia ka një histori të gjatë ndërmjetësimi mes Uashingtonit dhe Penianit. Shefi i diplomacisë koreano-veriore u takua dy herë me homologen e tij, Margot Wallstrom, mbrëmjen e së enjtes dhe paraditen e së premtes. Në fokus të diskutimeve ishin tensionet mes dy Koreve dhe puna diplomatike e Stokhomlit zyrtar për llogari të Shteteve të Bashkuara në Veriun e izoluar. Ministri Ri e ka zgjatur vizitën në kryeqytetin suedez me dy ditë dhe ai do të qëndrojë atje deri të dielën, bëjnë të ditur mediat lokale, sipas të cilave axhenda e bisedimeve është zgjeruar.

Një prej temave që do të diskutohet është edhe mundësia për të vendosur marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara dhe lirimin e qytetarëve amerikanë të burgosur në Korenë e Veriut. Javën e kaluar presidenti amerikan Donald Trump pranoi ftesën për bisedime direkte me Kim Jong un, pas muajsh të tërë akuzash e ofendimesh mes tyre. Që nga publikimi i ftesës, e bërë përmes zyrtarëve koreano-jugorë, nga Peniani nuk ka patur ende një reagim./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono