Ministri i jashtëm grek mbërrin në Shkup, pritet me protesta

19:38 | 22/03/201819:380

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias mbërriti pasditen e së enjtes në aeroportin ndërkombëtar të Shkupit, që nuk mban më emrin “Aleksandri i Madh”. Vizita zyrtare ka në fokus çështjen e emrit kushtetues të Maqedonisë dhe sipas raportimeve të mediave vendase, Kotzias ka zhvilluar tashmë një darkë pune me homologun Nikolla Dimitrov. Të premten ai do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, kryetarin e Parlamentit Talat Xhaferi dhe figura të tjera të klasës politike. Bisedimet, ku do të prezantohen variantet përkatëse për zgjidhjen e kontestit dypalësh, do t’i paraprijnë takimit të përbashkët me ndërmjetësin e OKB-së Metju Nimiç. Ndërkohë, gjatë së enjtes një grup qytetarësh protestuan përpara selisë së Ministrisë së Jashtme në Shkup kundër vizitës së Kotzias dhe kundër bisedimeve për ndryshimin e emrit. Pasi ndaluan për një moment përpara hotelit ku qëndron shefi i diplomacisë greke, qytetarët deklaruan se të premten do të manifestojnë sërish.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono