Ministri i FSK: Kosova është gati për të pasur ushtrinë e saj

13:20 | 13/01/2018

Në një intervistë për mediat koosvare ministri i forcave të sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, u shpreh se teknikisht cdo gjë është gati që vendi të ketë ushtrinë e tij

Forca e Sigurisë së Kosovës është gati që të shndërrohet në ushtri. Kështu deklaroi gjatë një interviste për mediat në vend ministri i Ministrisë së Forcës dhe Sigurisë së Kosovës Rrustem Berisha, i cili shtoi se transformimi duhet të ndodhë përmes ndryshimeve kushtetuese. Për të votuar pro ndryshimeve kushtetuese duhen edhe 2/3 e votave të komuniteteve pakicë – minoriteteve,  përfshirë edhe Listën Serbe e cila vazhdon ta kundërshtojë krijimin e ushtrisë, numri një i MFSK-së tha se konsensusi politik, sidomos me Listën Serbe, mbetet sfidë më vete. Berisha nënvizoi se MFSK-ja do të dërgojë shumë shpejt në qeveri Projektligjin për Ushtrinë, duke fiskuar si afat të fundit muajin prill.

9 vjet pas themelimit FSK-ja është e gatshme të marrë përsipër detyra e reja, përfundoi ai./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono