Ministri Cakaj takim me përfaqësues të Luginës së Preshevës

15:32 | 22/11/201915:320

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mblodhi bashkë në Tiranë përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës për të diskutuar mbi një sërë çështjesh me interes të përbashkët. Cakaj u shpreh gjatë takimit se bashkëkombasit tanë në Luginën e Preshevës janë një aset mjaft i vyer i shoqërisë shqiptare.

Politikanët shqiptarë të Luginës së Preshevës u bën bashkë në Tiranë, në zyrën e Gent Cakajt. Ministri i jashtëm në detyrë tha se shqiptarët që jetojnë në Serbi janë një aset i vyer i kombit shqiptar e nuk duhen lënë jashtë vemendjes.

Gjatë diskutimit, palët u përqendruan në një sërë çështjesh me interes të përbashkët, si njohja e teksteve shkollore dhe përfshirja në të gjitha nivelet e institucioneve shtetërore.

Ministri Cakaj u shpreh se ndihet krenar për vullnetin e përfaqësuesve të Luginës së Preshevës për tejkalimin e dallimeve të brendshme në shërbim të interesave kombëtare./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono