Ministri Bushati takon homologun irlandez

16:05 | 16/05/2018

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, ka marrë rikonfirmimin e Irlandës për mbështetjen në procesin e integrimit evropian. Gjatë vizitës që zhvilloi në Irlandë, Ministri Bushati u prit nga zëvendëskryeministri dhe Ministër i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Irlandës, Simon Coveney të cilit i bëri një prezantim të masave të marra nga qeveria shqiptare në adresimin e 5 prioriteteve, veçanërisht në reformën në drejtësi dhe procesin e Vetting-ut.

Gjatë qëndrimit në Irlandë, Ministri Bushati u takua edhe me zyrtarë të lartë parlamentit dhe Komisionit të Përbashkët për Çështje të Bashkimit Evropian. Gjatë takimeve u diskutua mbi mundësinë e liberalizimit të vizave dhe inkurajimin e lëvizjes së lirë dhe pa barriera mes dy vendeve./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono