Ministri Ahmetaj për aksionin informalitet: Në janar zgjidhja

14:30 | 05/12/2017

Në janar do të marrë fund deklarimi i pagave qesharake të punonjësve. Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj i ka kërkuar bizneseve të vetekorrigjohen, në të kundërt ligji do të veprojë ashpër mbi ta.

Numat tingëllojnë si statistika virtuale thotë  ministri i financave dhe ekonomisë prandaj ka zgjedhur që të publikojë një informacion të marrë drejtpërdrejtë nga listëpagesat e drejtorisë së përgjithshme të tatimeve.

Kjo rritje prej 61 përqind është domethënëse për ministrin Ahmetaj. Por ka edhe zbritje pozitive sipas ministrit të financave dhe ekonomisë dhe kjo është ulja e numrit të të papunëve në 13 .8 përqind nga 17.2 që ishte katër vite më parë. Në 10 muajt e fundit të vitit 2017 numri i vendeve të lira të punës është 36 mijë. Kërkesat e sipërmarrësve janë bërë për profesionistë.

Këtyre shifrave optimeste duhet ti bashkangjiten edhe ato të deklarimit të punonjësve. Prandaj ministri Ahmetaj iu kujton bizneseve kryesisht të mëdha të vetkorrigjohen. për këtë qeveria ka kohë që ia kavendosur afatin.

Në konferencën për “Politikat në mjediset e punës” Ministri nuk la pa përmendur edhe rritjen ekonomike që për vitin e ardhshëm parashikohet të jetë 4.2 përqind./abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono