Minatori bën zbulimin e jashtëzakonshëm

09:56 | 12/09/201809:560

Një minator në Australi ka zbuluar copën më të madhe të arit në histori.

Duke Dole siguroi 254 kilogramë nga metali i çmuar gjatë kërkimeve në minierën Beta Hunt në Kambalda.

Fitimet pritet të shkojnë deri në 10 milionë dollarë.

Fillimisht ai gjeti një copë të madhe rreth 90 kilogramë, ku kishte vetëm 63 kilogramë nga metali i çmuar. Kjo pjesë vlen 2 milionë euro dhe u deshën 3 persona që ta ngrenë.

Dole ka mbi 16 vite që punon në minierë, por u shpreh për mediat se nuk kishte parë kurrë diçka të tillë.

Ndërkohë drejtuesit e minierës kanë marrë masa për rritjen e sigurisë dhe pritet që copat e mëdha të arit t’i transportojnë në një kasafortë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono