Minatorët protestojnë përpara Kuvendit

10:38 | 23/05/201910:380

Minatorët kanë dalë në protestë para Kuvendit ndërkohë që në seancën plenare pritet të miratohet projektligji për minatorët. Kërkesa kryesore e punëtorëve të nëntokës është mirarimi i statusit të minatorit, për të cilën ata thonë se janë mashtruar prej 15 vitesh.

Disa nga kërkesat e minatorëve janë: paga minimale të jetë 70 mijë lekë në muaj, përfitim të pensioneve për minatorët dhe familjarët e tyre në rast të aksidenteve në punë, rritjen e pensionit dhe uljen e moshës së daljes në pension.

Aktualisht numërohen rreth 8 mijë punëtorë dhe ish-punëtorë të minierave. Protestat zhvillohen njëkohësisht në Tiranë dhe Korçë përpara prefekturës./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono