Minatorët në Bulqizë protestojnë/Nikollaj: Të miratohet statusi deri më 1 maj

20:27 | 17/04/2018

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë organizoi një protestë në qytetin e minatorëve në Bulqizë. Manifestimi i tyre u bë për sigurinë në miniera dhe statusin e minatorëve. Kryetari i Sindikatave të Shqipërisë Kol Nikollaj i bëri apel qeverisë që të miratojë statusin deri me datën 1 maj si një e drejtë legjitime e kësaj shtrese të shoqërisë.

Por minatorët i kërkuan llogari Nikollës pse nuk ka shkuar në Bulqizë prej pesë vitesh duke i lënë në harresë punëtorët dhe kërkesat e tyre. Që nga vitit 2012 e deri sot në Bulqizë kjo është protesta e parë e minatorëve e iniciuar nga Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono