Minatorët e Korçës, Ersekës dhe Devollit dalin në protestë

11:02 | 23/05/2019

Ndërsa në parlament pritet të miratohet projektligji për minatorët dhe metalurgët, minatorët e Korçës, Ersekës dhe Devollit dolën në proteste para Prefekturës.   Syrja Ruci, kreu i sindikatës së minatorëve të Korçës tha se “po na gënjejnë për statusin, ne kërkojmë të drejtat tona”.

Ruci tha se vetëm vitin e fundit mbi 20 minatorë nga Korça kanë humbur jetën nga sëmundjet profesionale dhe ilaçet nuk rimbursohen. Ata pretendojnë që projektligji në parlament nuk plotëson kërkesat e tyre, ndaj do të përshkallëzojnë protestat deri në grevë urie./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono