Miliona euro nga tregtia Shqipëri-Kosovë, por në Morinë kamionët sillen vërdallë

18:55 | 02/10/201918:550

Në doganën e Morinës në kufirin midis Shqipërisë dhe Kosovës problemet për tregtarët nuk janë shmangur. Radhët e gjata të mjeteve të mallrave vazhdojnë dhe drejtuesve iu duhet të presin për procedura më shumë sesa rruga që përshkojnë.

Më shumë se 300 milionë euro është shifra e shkëmbimeve tregtare Shqipëri-Kosovë. Por procedurat standarde doganore në Morinë, të përfoluara aq shumë për lehtësim, thuajse kanë mbetur në letër e pak fare të implementueshme.

Në çdo orë të ditës, dhjetëra automjete për transportin e mallrave i bien kryq e tërthor ambienteve të doganës. Sa në terminal, sa në parking e sa në pritje të procesit të skanimit.

Thonë se presin me orë të tëra. Aq sa shpesheherë u zgjat më shumë pritja se sa koha e udhëtimit nga njëri destinacion në tjetrin. Prej disa kohësh është punuar në unifikimin e sistemit doganor, kalimin vetëm me një kontroll, krijimi i doganës së përbashkët.

Por efektiviteti ka zbritur shumë pak tek ata që preken më shumë e që kanë kontakt të përditshëm me procedurat doganore.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono