Meta shpall procedurën për plotësimin e vakancës në Gjykatën Kushtetuese

19:06 | 09/11/2018

Presidenti i Republikës ka shpalluar procedurën e aplikimit për plotësimin e vakancës në Gjykatën Kushtetuese. Vendi bosh për gjyqtarë u krijua nga përfundimi i parakohshëm i mandatit të ish-gjyqtares, Altina Xhoxhaj. Pas 23 vitesh karriere në gjyqësor Xhoxhaj u shkarkua nga Vettingu për mosjustifkim të pasurisë.

Aktualisht Gjykata Kushtetuese ndodhet në kolaps me vetëm dy anëtarë. E vetmja që ka kaluar Vettingun është gjyqtarja Vitore Tusha ndërkohë që kryetari Bashkim  Dedja është konfrimuar vetëm në një nga shkallët e organeve të kontrollit të pastërtisë së figurës./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono