Meta publikon raportin e plotë për Komisionin e Venecias

18:54 | 16/09/201918:540

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një raport të hollësishëm dërguar Komisionit të Venecias në lidhje me dekretin e tij për të shtyrë datën e zgjedhjeve.

Raporti rreth 50 faqe është publikuar në faqen e institucionit të Presidencës, ku shpjegohen me detaje të gjitha hapat e ndjekura nga kreu i Shtetit për të anuluar zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

Në konkluzionet e raportit shpjegues Presidenti Meta ka ripërsëritur se, aktet e ndërmarra prej tij, janë marrë në kushtet e një krize të rëndë, të paprecedentë politike, kushtetuese dhe institucionale, ku si e tillë ai vlerësoi se, duhet të ndërhynte  në mënyrë që t’u ofronte palëve, kohë për reflektim dhe gjetjen e një zgjidhjeje përmes dialogut politik.

“Duke qenë në këto kushte Presidenti i Republikës është i vetmi institucion kushtetues funksional që ka vullnetin, mundësinë dhe kompetencën ekskluzive kushtetuese për të ndikuar në kapërcimin e krizës”, shkruhet në raportin shpjegues të presidencës drejtuar Komisionit të Venecias.

Raporti i plotë: (Kliko Ketu)/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono